Mikroregión Údolie smrti tvoria obce Kapišová, Dobroslava, Vyšná a Nižná Pisaná, Kružlová, Svidnička, Vápeník, Dlhoňa a Havranec. Medzi obcami Kapišová a Kružľová je v teréne umiestnená tanková rota v útoku. Inštaláciu tvorí osem tankov, delá a ďalšie ľahšie zbrane z obdobia II. svetovej vojny.
Pozostatky sovietskej bojovej techniky z čias Karpatsko-duklianskej operácie sú spomienkou na udalosti roku 1944. Cieľom tejto útočnej operácie bolo spojiť sovietske a československé vojská s povstalcami v SNP.
Súčasťou duklianského bojiska bol aj štáb 3. československej brigády, ktorého rekonštrukcia do pôvodnej podoby je dnes voľne prístupná pri obci Vyšný Komárnik.
Podľa historikov nebola Karpatsko-duklianska operácia práve úspešnou. Viazala však významný počet nemeckých vojakov, ktorí by boli s najväčšou pravdepodobnosťou nasadení proti povstalcom v SNP. Pamätník na Dukle je preto poctou predovšetkým padlým radovým vojakom.
Na Slovensku je viac ako 50 drevených kostolíkov, no najviac ich je v oblasti severovýchodného Slovenska. Roztrúsené sú v okolí Bardejova, Svidníka, Medzilaboriec a Sniny. Karpaty nehodno deliť hranicami a tak netreba zabudnúť navštíviť niekoľko chrámov aj na poľskej strane hranice. Je ich podstatne viac a od tých našich sa odlišujú veľkosťou i architektúrou.
Karpatská drevená cesta na slovenskej strane sa začína v oblasti Vysokých Tatier a končí sa pri hranici s Ukrajinou. Prechádza cez mestečká Kežmarok, Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník, Medzilaborce, Humenné, Snina a Sobrance, pričom meria 333 kilometrov. Obdivovať možno drevené kostoly a skanzeny, už menej obývané drevené domy, ako u severných susedov. Známy je azda iba domček v Krajnom Čiernom, v tesnej blízkosti kostola.
Zdroj: SME.sk